Kimyasal peeling hakkında bilgi? Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri

Kimyasal peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Güneş lekeleri, kırışıklıklar, akne izlerinin giderilmesi, cildin nem ve yağ dengesini kontrole almak açısından faydalıdır.

KİMYASAL PEELİNG NEDİR?

Peeling yapılacak kişinin mutlaka dikkatlice muayene edilmesi gerekir. Kimyasal peeling cildi ölü hücrelerden arındırmak amacıyla yapılan bir işlemdir. Güneş lekeleri, kırışıklıklar, akne izlerinin giderilmesi, cildin nem ve yağ dengesini kontrole almak açısından faydalıdır. Derinin üst tabakaları çeşitli kimyasal maddelerle kontrollü olarak soyulur, alttan yeni cilt tabakasının oluşması sağlanır. Peeling derinin yapısı ve rengi üzerine etkili olur. Daha genç ve sağlıklı görünüm sağlar. Tarih boyunca cildin güzelleştirilmesi amacıyla birçok madde kullanılmıştır. Kimyasal Peeling işlemi için de çeşitli ajanlar kullanılabilir. Kimyasal peeling uygulaması soyma işleminin derinliğine göre yüzeysel, orta ve derin olarak sınıflandırılır.

KİMYASAL PEELİNG İLE BAŞARILI SONUÇ

Kimyasal peeling bilim ve sanattır. Uygulama yapan doktorun deneyimi ve uygun hasta seçimi sonuçlarda çok önemlidir. En başarılı sonuçlar açık renkli ve ince cilt yapısına sahip olanlarda alınır. Buna karşın esmer hastalarda peeling sonrası lekelenmelere karşı daha dikkatli olmalıdır. Kimyasal peelingden sonra cilt güneş ışınlarından ve tahrişten korunmalıdır.

KİMYASAL PEELİNG SEANS ARALIĞI VE SAYISI NEDİR?

Kimyasal peeling etken maddenin cilde uygulanmasıyla yapılır. Genellikle glikolik asit, salisilik asit, jessner solüsyonu ve triklorasetik asit gibi maddeler kullanılır. Hastanın yaşı, cilt tipi, cinsiyeti, uygulanacak bölgeye göre kimyasal maddenin konsantrasyonu, süresi ve seans sayısı ayarlanır. Ortalama seans sayısı, yüzeysel peelinglerde 6-7dir. Seans aralığı peeling yöntemine ve hastaya bağlı olarak değişir. İşlem öncesi ve sonrası doktor tarafından eklenen ilaçlar ve/veya kozmetik ürünler etkinliği arttırır.

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

a. Lekelerin tedavisinde (yaşlılık, hamilelik sonrası, güneş hasarı gibi )
b. İnce ve orta derinlikteki kırışıklıkların giderilmesi veya hafifletilmesi
c. Akne – Sivilce tedavisi
d. Akne – Sivilce izlerinin hafifletilmesi
e. Kaba cilt yapısının düzeltilmesi
f. Gözenekli cilt yapısının daha düzgün hale getirilmesi
g. Yüz asimetrileri
h. Genel cilt canlanması, parlaklığın arttırılması ve pürüzsüzleştirilmesi

KİMYASAL PEELİNG UYGULAMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

a. Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.
b. Hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır.
c. Güneşten korunmaya dikkat edilmelidir.

Biz Sizi Arayalım

Formu doldurarak gönderdiğinizde, mesajınız bize ulaşır ulaşmaz Nefertiti Aesthetic ekibi sizinle iletişime geçecek. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

Dental Services
Whatsapp Call
Call us

Hızlı Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!