IPL( Intense Pulsed Light) hakkında bilgi? Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri

IPL (Intense Pulsed Light; türkçesi yoğun titreşimli ışık) leke tedavisi başta olmak üzere; cilt yenileme, kılcal damar giderme, epilasyon, iz ve çatlak tedavilerinde kullanılan bir cihazdır. IPL cihazlarında 400-1100 nanometre arası ışık verilmektedir. Uygulanacak tedaviye göre en uygun dalga boyu seçilmektedir.

IPL tedavisi son yıllarda kozmetik dermatolojide güvenle kullanılan, sık sık tercih edilen bir uygulamadır. Yüzde ince kılcal damarlarının tedavisinde, cildin destek dokusu olan kolajenin arttırılmasında, cilt lekelerinin giderilmesinde, cildin genel yaşlanma belirtilerinin azaltılmasında ve cildin yenilenmesinde başarılı sonuçlar vermektedir.

IPL (INTENSE PULSED LİGHT) UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?

  • Cilt yenileme,
  • Kırışıklık tedavisi,
  • Pigmente lezyonların tedavisi,
  • Deri renginin düzenlenmesi,
  • Gözeneklerin küçültülmesi,
  • Yaşlılık, güneş lekeleri ve çillerin giderilmesi,
  • Bazı vasküler doğum lekeleri,
  • İnce kılcal damar tedavisi,
  • Damarların yeniden yapılandırılmasında kullanılabilir.

IPL (YOĞUN ATIMLI IŞIK) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

IPL uygulaması her yaş grubuna ve ten rengine uygulanabilir.

IPL tedavisinde belirlenen dalga boyunda filtrelenmiş olan ışık kristal safir başlık aracılığıyla cilde uygulanır. Işık hedeflenen dokuda ısı enerjisine çevrilir ve doku hasara uğrar. IPL sistemi, sadece bir dalga boyu yerine aynı anda birçok dalga boyu sağlaması nedeniyle diğer lazerlerden farklıdır. IPL tedavisinde cildin üst katmanları (epidermis) etkilenmeden, cildin alt katmanları (dermis) hedef alınabilir.

IPL tedavisinde hedef dokular; renk pigmenti olan melanin, cildin elastikiyetini sağlayan kolajen ve hemoglobindir.

IPL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

IPL tedavisinin ne kadar süreceği, hastanın cilt tipine, leke derinliğine, damar derinliği gibi birçok etkene bağlı olarak değişmektedir. Cildin tedaviye vereceği yanıta bağlı olarak kişiden kişiye bu süre uzar ya da kısalır.

IPL, ışık hasarlı (fotohasarlı) ciltlerde leke tedavisinde 3-4 hafta ara ile 3-4 seans uygulanır. Bir seans uygulama alanının genişliğine bağlı olarak 10-30 dakika kadar sürer.

IPL ayrıca rozasea, flushing (kızarma nöbetleri), cildin savunmasının azaldığı hastalıklar (egzama, seboreik dermatit vb.) durumlarında da etkili tedavi sağlar. Yüzde kılcal damar tedavilerinde 1-3 seans uygulanır. Cilt yenileme içinse çoğunlukla 3-4 seans gerekir. Tekrarlanan seanslar ile tedavilerin kalıcılıkları arttırılır.

IPL TEDAVİSİNDE AĞRI HİSSEDİLİR Mİ?

IPL uygulaması, cihazın kendi soğutma sistemi sayesinde ağrısız bir uygulamadır.

Biz Sizi Arayalım

Formu doldurarak gönderdiğinizde, mesajınız bize ulaşır ulaşmaz Nefertiti Aesthetic ekibi sizinle iletişime geçecek. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

Dental Services
Whatsapp Call
Call us

Hızlı Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!