Cafe au lait (kafeola) lekeleri hakkında bilgi? Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri

Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir, boyutları çeşitlilik gösterebilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.

Café-au-lait lekeleri (sütlü kahve renginde); açık kahverenginden koyu kahverengine kadar değişen renklerde değişen doğumda yada erken çocukluk döneminde ortaya çıkan doğum lekeleri olarakta bilinmektedir ve CALS olarakta kısaltılmaktadır.

CALS keskin sınırlı, yuvarlak yada oval şekilli, sıklıkla açık kahve renginde ve içerisinde homojen renk dağılımı gösteren lekelerdir.

Yapılan çalışmalarda yeni doğan da görülme sıklığı % 0.4-2.7 oranında bulunmuştur. 5 yaşından daha küçük çocuklarda bir yada daha fazla CALS görülme oran % 24 iken 4-18 yaş arasında bu oran %35 lere kadar çıkmaktadır. Herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın 1-2 adet CALS görülme oranı % 36%, 5 den fazla CALS görülme oranı % 1 lere kadar düşmektedir.

Çapları 2 mm ile 20 cm arasında değişmektedir. Vücudun her yerinde görülebilmektedir. Sıklıkla gövde, kalçalar ve bacaklarda görülmektedir. daha az sıklıkla baş, boyun ve kollarda rastlanabilmektedir. Sıklıkla vücudun tek tarafında ve belli bir anatomik vücut alanına yerleşme eğilimi göstermektedir.

Çillere göre vücudun daha kapalı alanlarını tercih etmektedir.

Biz Sizi Arayalım

Formu doldurarak gönderdiğinizde, mesajınız bize ulaşır ulaşmaz Nefertiti Aesthetic ekibi sizinle iletişime geçecek. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

Dental Services
Whatsapp Call
Call us

Hızlı Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!