Alerjik reaksiyonlar hakkında bilgi? Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri

Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal denilen (bölgesel) sürülen bazı krem tarzı ilaçlar hiperpigmentasyona yol açabilirler. Bazen hafif kızarıklık ve alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar, bölgesel su toplamaları ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Cilt alerjileri, bağışıklık sisteminin bir alerjen ile tetiklenmesi sonucu oluşan, genellikle kaşıntı ile kendini gösteren bir grup hastalıktır. Alerjik cilt hastalıkları ilaçlar, enfeksiyonlar, böcek ısırıkları veya gıdalara yanıt olarak oluşabilir. Sık görülen cilt alerjilerinden biri egzama yani atopik dermatittir. Genellikle ciltte yoğun bir kaşıntı hissiyle birlikte tekrarlayan döküntü, deride kuruluk ve pullanma gözlenir. Çoğunlukla erken çocukluk döneminde başlar. Hastanın yaşına göre vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkar. Tedavide genellikle lokal uygulanan ilaçlar kullanılır, cildin nemlendirilmesi ve koruyucu tedaviler son derece önemlidir. Kurdeşen olarak bilinen ürtiker ise ciltte şişlik, kızarıklık ve kaşıntının belirgin olduğu döküntülerdir. Ürtiker besinler ya da ilaçlara bağlı alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyonlar sırasında ortaya çıkabilir. Antihistaminik ilaçlar ürtikeri kontrol etmede başarılıdır. Bir diğer cilt alerjisi de vücudumuzun dış yüzeyine temas eden maddelere karşı gelişen temas alerjisi olarak da adlandırılan kontakt dermatittir. Alerjenden uzak durulması tedavinin esasını oluşturmaktadır. Tanıya yönelik gerekli alerji testlerinin uygulanması ve tedavinin düzenlenmesi için lütfen bir alerji uzmanına başvurunuz.

Biz Sizi Arayalım

Formu doldurarak gönderdiğinizde, mesajınız bize ulaşır ulaşmaz Nefertiti Aesthetic ekibi sizinle iletişime geçecek. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler.

Dental Services
Whatsapp Call
Call us

Hızlı Randevu

Hızlı E-Randevu Sistemi ile görüntülü görüşme veya poliklinik randevusu almak çok daha hızlı, çok daha kolay!